Market

Żołnierze z “prywatnej armii Putina” wyrzuceni. Nie chcieli walczyć w Ukrainie


  • Ponad 100 członków rosyjskiej Rosgwardii zostało wyrzuconych ze służby za odmowę wykonania rozkazu walki w Ukrainie
  • Żołnierze złożyli pozew zbiorowy, w którym uznali zwolnienie za niezgodne z prawem. Pozew został odrzucony
  • Prawnik żołnierzy powiedział, że dowódcy mieli pozwolić im zdecydować, czy chcą walczyć
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu
  • Sytuację w Ukrainie możesz śledzić w naszej relacji na żywo

Wyrzuceni ze służby mundurowi należeli do Rosgwardii, odrębnej od wojska formacji, która często jest wykorzystywana przez Kreml jako wewnętrzna służba bezpieczeństwa do walki z terroryzmem i do tłumienia demonstracji.

Rosgwardia jest wykorzystywana m.in. do tłumienia demonstracji
Rosgwardia jest wykorzystywana m.in. do tłumienia demonstracji


|
blinow61/iStock / Getty Images

Oddalony pozew

Sprawa zwolnienia gwardzistów wyszła na jaw 25 maja po tym, jak rosyjski sąd wojskowy odrzucił ich pozew kwestionujący rozwiązanie umowy. W orzeczeniu, które jest dostępne w internecie, sędzia uznał, że żołnierze zostali zwolnieni zgodnie z przepisami.

Jak podaje “The Guardian”, żołnierze “odmówili wykonania polecenia służbowego” i zamiast wykonywać swoje rozkazy w Ukrainie, wrócili na posterunek.

Według niezależnego dziennika “The Moscow Times”, rozprawa toczyła się za zamkniętymi drzwiami, aby zapobiec wyciekowi “tajemnic wojskowych”.

Andriej Sabinin, prawnik reprezentujący żołnierzy, powiedział dziennikowi “The Guardian”, że gwardzistom nie pozwolono powołać niektórych świadków, a dokumenty zostały odrzucone przez sąd. Powiedział również, że dowódcy z Rosgwardii dali im możliwość odmowy walki, a to czyni ich zwolnienie bezprawnym.

Członkowie Rosgwardii już kilka razy zostali ukarani za odmowę udziału w wojnie w Ukrainie. W innej sprawie, w marcu, z tego samego powodu zwolniono 12 gwardzistów.

“Prywatna armia Putina”

Rosgwardia jest często nazywana “prywatną armią” prezydenta Władimira Putina. Została utworzona w 2016 r. i miała funkcjonować na wzór starożytnej gwardii pretoriańskiej Imperium Rzymskiego.

W tym samym roku “The Moscow Times”, powołując się na słowa dowódcy Wiktora Zołotowa, poinformował, że szeregi gwardzistów liczyły 340 tys. żołnierzy w 84 jednostkach. Siły te były wcześniej wykorzystywane do egzekwowania ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.

Kolejne doniesienia o odmowie służby

Nieposłuszeństwo gwardzistów wpisuje się w pojawiającej się od pierwszych tygodni wojny doniesienia o niskim morale rosyjskich żołnierzy. Według rodzin i nagrań z Ukrainy niektórzy rosyjscy żołnierze nie wiedzieli, że będą walczyć w tym kraju. W efekcie nie przekazano im nawet “oficjalnego” kremlowskiego uzasadnienia dla inwazji.

Autor: Matthew Loh, dziennikarz Insidera

Tłumacz.: Mateusz AlbinSource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.