Market

Wojna na Ukrainie. Forbes.ua: rosyjskie straty w sprzęcie to prawie 11 mld dolarów – GospodarkaW 2021 r. Ukraina wydała 26 mln dolarów na zakup rakiet Neptun. Dwa celne wystrzelenia tych pocisków kosztowały Rosję 750 mln dolarów. Na tyle ukraiński Forbes oszacował wartość okrętu, porównując „Moskwę” do krążownika tej samej klasy o wartości 720 mln dolarów. Przypomina również, że w 2020 r. okręt przechodził gruntowny remont, którego koszt nie jest znany. Według „Gazety Krymskiej” mógł on jednak wynieść nawet 363 mln dolarów. Rosjanie co prawda zaprzeczają, że “„Moskwa” poszła na dno z powodu ukraińskiego ostrzału, ale zatonięcie flagowego okrętu Floty Czarnomorskiej o wartości setek milionów dolarów pozostaje faktem.Straty armii rosyjskiej w Ukrainie


Według szacunków ukraińskiego „Forbesa” od początku inwazji na pełną skalę Rosja straciła ponad 10,8 mld dolarów w sprzęcie wojskowym. To po obecnym kursie okay. 46,4 mld zł. Dla porównania to mniej więcej 82 proc. tegorocznego budżetu polskiego MON, który zaplanowano na 57,8 mld zł.


Podsumowanie kosztów rosyjskich strat prezentuje się następująco (infografika dzięki uprzejmości Forbes.ua):

Wartość rosyjskiego sprzętu zniszczonego w ciągu pierwszych 50 dni wojny w Ukrainie


Wartość rosyjskiego sprzętu zniszczonego w ciągu pierwszych 50 dni wojny w Ukrainie

Fot.: Forbes.ua


Przed zatonięciem krążownika „Moskwa” najdroższą stratą dla Rosji był duży samolot desantowy Ił-76. Jego koszt to 86 milionów dolarów. W sumie armia ukraińska zniszczyła 160 samolotów o wartości 3,8 miliarda dolarów – wylicza Forbes.ua.


Kolejną pozycją na liście kosztownych strat jest duży okręt desantowy „Saratow”, którego wartość szacuje się na 75 milionów dolarów. Siły ukraińskie zniszczyły go 24 marca. Był to pierwszy rosyjski okręt wojenny, który wpłynął do okupowanego portu w Berdiańsku i dostarczył okupantom sprzęt wojskowy, w tym opancerzone wozy bojowe. Saratow brał również udział w aneksji Krymu w 2014 roku.


W sumie, jak wylicza ukraiński „Forbes”, Siły Zbrojne Ukrainy zlikwidowały 5260 jednostek sprzętu wojskowego wroga. Na tę liczbę składają się m.in:

  • 144 helikoptery;
  • 160 samolotów;
  • 753 czołgi;
  • 1437 jednostek pojazdów mechanicznych;
  • 1968 bojowe pojazdy opancerzone.Supply hyperlink

Leave a Reply

Your email address will not be published.