News

Trzeba odciąć Rosję od danych meteo, aby nie wykorzystała ich do ataku bronią masowego rażenia


Dzięki panowaniu długotrwałych wyżów atmosferycznych, które zapewniają bezchmurne niebo, wojsko ukraińskie może wykorzystywać w działaniach wojennych bardzo szczegółowe dane satelitarne. To z całą pewnością przyczynia się do jego licznych sukcesów w starciu z Rosjanami.

O tej porze roku pogoda zwykle jest wyjątkowo kapryśna, niebo chmurzy się, często pada, a dane satelitarne są wtedy bezużyteczne, bo powierzchnia ziemi jest całkowicie zasłonięta przed okiem satelitów. Jednak dane satelitarne mają nie tylko dobre strony, ale też te złe.

Pogoda a atak bronią masowego rażenia

Rosja nadal otrzymuje zdjęcia satelitarne w czasie rzeczywistym pochodzące z Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) z siedzibą w Niemczech. Dane przekazywane są do 21 podmiotów na obszarze Rosji.

Zdjęcie satelitarne Ukrainy i krajów sąsiednich. Widoczna jest pokrywa śnieżna, ale też chmury. Fot. NASA.


Dane tego typu mogą być wykorzystane przez rosyjskie wojsko do planowania ataków chemicznych i biologicznych na Ukrainę. To, kiedy i gdzie przeprowadzić atak, uzależnione jest od wielu czynników atmosferycznych, w tym zachmurzenia, opadów, prędkości i kierunku wiatru, temperatury i wilgotności powietrza.

ZOBACZ: Ukraina pogrąża się w ciemnościach

Od nich zależy, na jaką skalę i w którym kierunku przemieszczać się będą zabójcze gazy i patogeny. Wróg nie może przecież pozwolić, aby zawędrowały na jego terytorium. Te dane mogą się okazać kluczowe.

Rosja posiada swoje satelity meteorologiczne, jednak satelity EUMETSAT są obecnie najnowocześniejsze i przekazują najbardziej precyzyjne dane. Rosjanie mogą o takich urządzeniach jedynie pomarzyć.

Artystyczna wizja satelity METEOSAT, który monitoruje pogodę w Europie. Fot. EUMETSAT.


Nadal otrzymują też szczegółowe prognozy pogody. Jako, że układy atmosferyczne zazwyczaj wędrują z zachodu na wschód, to nie dane z obszaru Rosji, lecz krajów Europy Środkowej, w tym z Polski, są najbardziej istotne podczas planowania działań militarnych.

ZOBACZ: Prognozy pogody na Ukrainie mogą się nie sprawdzać

Jeśli zachodnie instytucje natychmiast nie odetną Rosji od danych meteorologicznych, to będą się przysłużać w ich wojennych sukcesach, a przecież nikt tego nie chce. Najwyższa pora odciąć najeźdźcę od całego świata meteorologicznego.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Supply hyperlink

Leave a Reply

Your email address will not be published.