Market

Reklama w modelu programatycznym to przyszłość – Opinie
Popularność programmatic. Skąd się bierze?


Jak podają analitycy z Statista.com oraz eMarketer rynek programmatic marketingu w 2021 r. osiągnął wartość 150 mld dolarów. Największe zapotrzebowanie na ten model reklamy było w USA, a wydatki na ten cel, to aż ok. 81,5 miliarda dolarów, czyli 54 proc. tamtejszego rynku. Zaobserwowano więc wzrost nawet o 25 proc. względem wcześniejszego roku. Natomiast według przewidywań w 2022 r. wydatki na ten cel w USA w 2022 r. sięgną już ponad 96 mld dolarów. W Polsce model programmatic również ma mocną pozycję. Według raportu IAB/PwC AdEx za 2020 r. rynek urósł o 20 proc. do poziomu 1,147 mld zł. Wydatki na reklamę programatyczną stanowią już 22 proc. budżetu na reklamę internetową i blisko 50 proc. wydatków na samą reklamę display.


Skąd zatem taka popularność reklamy zakupionej w modelu programatycznym? Wystarczy spojrzeć na korzyści marketigowo-biznesowe, które mogą uzyskać marki decydujące się na taki model reklamowy. Po pierwsze – programmatic daje kupującemu reklamy większe pokrycie internetu, z tego względu, że giełdy reklam dostępne w tym modelu umożliwiają dostęp do przestrzeni reklamowych, które nie są dostępne dla reklamodawcy korzystającego ze standardowych systemów jak np. Google Ads. W tym przypadku mamy dostęp do sieci reklamowej Google Display Network i możliwość emisji reklam graficznych tylko na jednej giełdzie reklam. Natomiast reklamodawca korzystający z platformy programatycznej takiej jak np. Google Marketing Platform (GMP) może emitować reklamy na ponad 20 giełdach reklamowych. Rachunek jest prosty. Już na starcie mam dostęp do 20 razy większej przestrzeni internetu, w której możemy komunikować się z naszymi potencjalnymi klientami.Ułatwiony dostęp do przestrzeni premium


Po drugie w modelu programatycznym osiągniemy lepsze wyniki kampanii. Jest to możliwe m.in. dzięki szerokiej automatyzacji, precyzyjnych możliwościach kierowania, danych pozyskiwanych w czasie rzeczywistym. Dodatkowo atrakcyjny koszt wyświetlenia reklamy w przeliczeniu na 1000 potencjalnych klientów (CPM), który połączony jest z raportowaniem w czasie rzeczywistym i świetnym targetowaniem, daje marketerowi nieograniczone możliwości optymalizacji i dużo lepsze kierowanie niż radio czy TV. To dla tych tradycyjnych nośników reklamy programmatic jest największym zagrożeniem. Według wielu analiz reklamodawcy odchodzący z TV, co jest już światowym trendem, swoje budżety przekierowują w kierunku zakupów w modelu programatycznym.


Dzięki reklamie w modelu programatycznym marki mają też ułatwiony dostęp do przestrzeni premium. Przedstawiciel marki nadal może pukać do działów reklamowych gigantów na danym rynku jak np. Onet czy inny popularny portal, OLX czy YouTube. Po godzinach negocjacji i tak nie możemy być jednak pewni efektu. Ktoś może przecież zgłosić się z lepszą propozycją. Alternatywą może być, skorzystanie z potęgi Google Marketing Platform i zakupu programatycznego na bazie dużej ilości cech określających użytkownika do którego chcemy dotrzeć. Dzięki temu na atrakcyjnych warunkach można zaistnieć w przestrzeniach premium, zwykle zarezerwowanych tylko dla największych graczy unikając długotrwałych rozmów.


Zakup w modelu programmatic umożliwia również znacznie bardziej zaawansowane kierowanie poprzez targetowanie na konkretnego użytkownika, a nie całe ich grupy. Mówimy o kierowaniu ze względu na zainteresowania, intencje, historię odwiedzin strony, wiek, płeć, lokalizację itd. To wydawcy dostarczają do platformy sprzedażowej szczegółowe informacje na temat swoich użytkowników i jest to dodatkowy czynnik, który zwiększa szansa na to, że trafimy z właściwym przekazem we właściwym czasie do właściwej osoby.


W modelu programatycznym głównie emituje się reklamy graficzne, ale jest też możliwość zakupu reklam wideo lub audio. Dzięki temu mamy szansę uruchomić reklamę przed podcastem czy na platformie VOD. Co ważne, reklamy mogą być wyświetlane w formacie rich media, czyli łączyć takie elementy jak wideo, dźwięk czy inne środki zachęcające użytkowników do wchodzenia w interakcję i zapoznawania się z przekazem. To właśnie przy tych reklamach oglądający zatrzymują się najdłużej i powodują, że marki są znacznie lepiej zapamiętane.Model programatyczny. Krok w stronę lepszych wyników


Jesteś właścicielem marki, któremu sen z powiek spędza jego konkurencja, zmiany na rynku, poczucie tego, że jego biznes stoi w miejscu i jest coraz gorzej dostrzegalna przez potencjalnych klientów? Albo dyrektorem marketingu, e-commerce czy brand managerem odpowiedzialnym za strategię, wizerunek, sposób postrzegania marki? Warto pamiętać do kogo skierowana jest reklama w modelu programatycznym. Na pewno można do nich zaliczyć marki mające szeroką grupę odbiorców, które prowadzą działania zarówno offline jak i online. Mają duży ruch na stronie internetowej i samo jego pozyskiwanie jest dla nich ważne, ale mają też potrzebę realizowania kampanii sezonowych i specjalnych. Po reklamę w modelu programatycznym zdecydowanie powinni sięgnąć też ci, którzy inwestują w materiały emitowane w TV, ale przeszkadza im słabe kierowanie, raportowanie oraz tempo emisji reklamy.


W skrócie: reklama w modelu programatycznym jest skierowana do tych, którzy są zainteresowani budowaniem wizerunku swojej marki w nowoczesny i kontrolowany sposób na bazie danych i ich analizy. Rosnąca popularność tego modelu sprawia, że tak naprawdę słyszymy ostatnie wezwanie. Jeśli ktoś nie przekroczy bramki, to z biletem w ręku zostanie sam w poczekalni, gdy inni będą podbijać świat reklamy.


*Autorem tekstu jest Robert Stolarczyk – od 2012 roku zaangażowany w rozwijanie Promotraffic jako topowej agencji digital dla e-commerce i b2c. Tylko w 2021 klienci Promotraffic w efekcie wydatków reklamowych o wartości 45 mln zł wygenerowali 450 mln zł przychodu, Przeszedł wszystkie szczeble kariery od Projekt Managera, przez Brand Managera, CEO i udziałowca. Pasjonat nowych technologii i marketingu. Prelegent podczas E biznes festiwal, Boss Festiwal, Startup sprint, targów e-handlu czy Kawki o e-commerce. Wystawca podczas największych na świecie targów technologicznych jak Techcrunch Disrupt w San Francisco czy Web Summit w Lizbonie.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.