Market

Oto 8 hollywoodzkich gwiazd, które stały się miliarderami


W 2019 r. lista Forbesa wywołała falę kontrowersji, gdy Kylie Jenner — która zyskała sławę i bogactwo dzięki present o rodzinie Kardashian — okrzyknięto najmłodszą na świecie miliarderką, która do fortuny doszła sama. Forbes później wycofał swoje oświadczenie i obniżył szacunki jej majątku do 900 mln dolarów.

Oto lista hollywoodzkich gwiazd, które trafiły na listę najbogatszych Forbesa w 2022 r. Ułożono je pod względem posiadanego majątku, od najmniejszego do największego.

Znany z: roli “wielkiej i władczej głowy rodziny” Madei (ekranowe alterego Perrego) Na podstawie tej postaci Perry stworzył wiele filmów i seriali telewizyjnych, które łącznie przyniosły mu ponad 660 milionów dolarów – podaje Forbes.

Jak zdobył sławę: Dzięki wyreżyserowaniu, zagraniu i napisaniu sztuki “I Can Do Bad All by Myself” (1999), (tłum. “Sam mogę zrobić wszystko źle” to pierwszy projekt, w którym wystąpiła Madea).

Jak dorobił się majątku: Perry jest właścicielem praw do wszystkich filmów z serii “Madea” i zgodnie z doniesieniami Forbesa posiada 25 proc. udziałów w serwisie streamingowym BET+ .

Aktywa luksusowe: W 2020 r. Perry sprzedał swoją posiadłość w Atlancie za 15 mln dol. Jego samolot Gulfstream V wart co najmniej 36 mln dol. kupił w 2018 r. teleewangelista Kenneth Copelandowi, który poinformował o tym na swoim blogu.

7. Raper i producent Jay-Z, jego majątek jest wart 1,3 mld dol., zarobił je na przedsięwzięciach biznesowych w branży napojów alkoholowych

Jay-Z
Jay-Z


|
Axelle/Bauer-Griffin / Contributor / Getty Pictures

Znany z: z wytwórni płytowej Roc-a-Fella, którą założył w 1995 r. i przerobił w muzyczne imperium. W 2008 r. założył amerykańskie przedsiębiorstwo rozrywkowego Roc Nation, zajmujące się zarządzaniem i nagrywaniem muzyki. Jako raper i producent zdobył 24 nagrody Grammy.

Jak zdobył sławę: Utwory z jego solowej płyty “Hard Knock Life” (1999) obsadziły pierwsze dwadzieścia miejsc Billboard Scorching 100.

Jak dorobił się majątku: Większość majątku Jaya-Z pochodzi z jego przedsięwzięć w branży alkoholowej. Armand de Brignac, firma produkująca szampana, której jest współwłaścicielem wraz z LVMH, jest warta 310 mln dol. – podaje Forbes. Inna firma, D’Usse, którą współposiada wraz z Bacardi, kosztuje 100 mln dolarów. Jego udziały w takich firmach jak Uber i Tidal to odpowiednio 70 i 100 mln dol.

Aktywa luksusowe: Portfel nieruchomości Jaya-Z jest wart 50 mln dol. – informował Forbes w 2019 r. W 2017 r. wraz z żoną Beyonce kupił za 90 mln dol. rezydencję w Bel Air. Jest również właścicielem samolotu Bombardier Challenger 850 o wartości 40 mln dol.

6. Reżyser filmowy Peter Jackson z majątkiem wartym 1,5 mld dol. Po raz pierwszy w tym roku na liście miliarderów Forbesa

Peter Jackson, zdobywca nagrody dla najlepszego reżysera za film "Władca Pierścieni: Powrót Króla".
Peter Jackson, zdobywca nagrody dla najlepszego reżysera za movie “Władca Pierścieni: Powrót Króla”.


|
Albert L. Ortega / Contributor / Getty Pictures

Znany z: Reżyserii trylogii “Władca Pierścieni” (2001-2003), trylogii “Hobbit” (2012-2014) oraz “King Konga” (2005). Jego filmy przyniosły mu ponad 6,5 mld dol., co czyni go czwartym najbogatszym reżyserem w historii.

Jak zdobył sławę: Pierwsza część “Władcy Pierścieni” była hitem kinowym, przynosząc Jacksonowi prawie 900 mln dolarów.

Jak dorobił się majątku: Jackson sprzedał w 2021 r. część Weta Digital, firmy należącej do niego i zajmującej się efektami wizualnymi, spółce Unity Software program produkującej oprogramowanie do gier wideo. Transakcja, zgodnie z danymi Forbes, opiewała na kwotę 1,6 mld dol. Jackson i jego życiowy companion nadal posiadają większościowy pakiet 60 proc. udziałów w firmie.Supply hyperlink

Leave a Reply

Your email address will not be published.