News

Matura z języka polskiego 2022. Lektury z gwiazdką, tematy i wymagania maturalne, które trzeba znać. Co w tym roku będzie na maturze?Matura 2022 zbliża się wielkimi krokami. Maturzyści zastanawiają się więc, co będzie na egzaminie dojrzałości. Warto zapoznać się z wymaganiami maturalnymi, lekturami z gwiazdką, częstymi motywami i najważniejszymi zagadnieniami, które występują na egzaminie. Z myślą o wszystkich tegorocznych maturzystach przygotowaliśmy zbiór informacji na temat matury z języka polskiego. Po przeanalizowaniu arkuszy z poprzednich lat przedstawiamy także spekulacje na temat tego, co może znaleźć się w tegorocznym arkuszu maturalnym. Uczniowie przystąpią do matury już w najbliższą środę, 4 maja.

Matura z języka polskiego w części podstawowej odbędzie się 4 maja 2022 roku (środa) o godz. 9.00. Czas na rozwiązanie zadań to 170 minut. Jest to jeden z trzech obowiązkowych egzaminów. Aby go zdać, trzeba uzyskać minimal 30%.

Jak wygląda matura podstawowa z języka polskiego? Zdający otrzymuje dwa arkusze. Pierwszy z nich to część potocznie nazywana czytaniem ze zrozumieniem. Znajdują się tam zazwyczaj dwa teksty, które dotyczą szeroko pojętej kultury, filozofii, sztuki, języka czy literatury. Bardzo często na maturze pojawia się tekst, związany z kulturą języka. Za tę część uczeń może otrzymać maksymalnie 20 punktów.

W drugim arkuszu znajdują się trzy wypracowania maturalne. Uczeń wybiera jeden temat i pisze rozprawkę (do wyboru są dwa tematy) lub interpretację wiersza (jeden temat). Za tę część egzaminu maturzysta może otrzymać maksymalnie 50 punktów.

Nie wiadomo, jakie tematy pojawiają się na maturze z języka polskiego 2022. Warto jednak zapoznać się z tematami z ubiegłych lat. Poniżej przedstawiamy listę od 2015 roku, a więc od momentu, gdy zaczęła obowiązywać matura w nowej formule:

Matura 2015:

  • Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ downside i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury.
  • Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. (Utwór „Ta jedna sztuka” Elizabeth Bishop).

Matura 2016:

  • Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia? Rozważ downside i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. IV Adama Mickiewicza i do innych tekstów kultury.
  • Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów. (Utwór „Dałem słowo” Zbigniewa Herberta).

Nowy telefon? Złap okazję!

Materiały promocyjne partneraSupply hyperlink

Leave a Reply

Your email address will not be published.