News

Kr±¿ownik Moskwa jednak zaton±³. Potê¿ny okrêt poszed³ na dno ‘podczas holowania’ | Wiadomo¶ci ze ¶wiata


Rosyjski krążownik Moskwa uznawany był za jeden z najpotężniejszych rosyjskich okrętów, użyto go m.in. w ataku na Wyspę Węży. 14 kwietnia ukraińska armia donosiła, że został trafiony rakietami Neptun i zaczął tonąć. Pierwsze informacje o tym, że jednostka zatonęła, zostały zdementowane, teraz jednak rosyjskie MON oficjalnie przyznało, że Moskwa poszła na dno. Jako przyczyny podano sztorm i pożar na pokładzie. 

Zobacz wideo
Tak wyglądały ćwiczenia krążownika Moskwa

Krążownik Moskwa jednak zatonął

“Podczas holowania krążownika Moskwa do portu statek stracił równowagę z powodu uszkodzenia kadłuba, którego doznał w czasie pożaru wywołanego przez wybuchy amunicji. Ponieważ na morzu był sztorm, jednostka zatonęła” – informują rosyjskie władze i dodają, że załogę liczącą 510 osób udało się bezpiecznie ewakuować na inne statki z Floty Czarnomorskiej.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Ukraińska armia informowała w czwartek, że flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej został trafiony pociskami przeciwokrętowymi Neptun. Rosyjski minister obrony narodowej przyznawał, że krążownik Moskwa został uszkodzony, jednak zaprzeczał doniesieniom o tym, że jednostka miała zatonąć. “Krążownik Moskwa utrzymuje się na powierzchni. Główne uzbrojenie rakietowe nie jest uszkodzone. Załoga krążownika została ewakuowana na znajdujące się w okolicy okręty Floty Czarnomorskiej. Teraz specjaliści pracują nad holowaniem statku do portu i ustaleniem przyczyn katastrofy” – podawało dokładnie rosyjskie MON.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Z kolei rzecznik Pentagonu John Kirby przekazywał, że na pokładzie Moskwy doszło do co najmniej jednej eksplozji, jednak wywiad nie był w stanie potwierdzić prawdziwej przyczyny.

Russkij wojennyj korabl płonie. Flagowy okręt trafiony rakietami

“W relacji Rosjan są dwie oczywiste dziury. Po pierwsze co mogłoby spowodować eksplozję amunicji i pożar poważny na tyle, że nastąpiła ewakuacja załogi? Okręty niezwykle rzadko eksplodują same z siebie. Po drugie ewakuacja załogi z płonącego okrętu oznacza w praktyce niemal zawsze jego koniec. Ogień musiał być na tyle poważny, że nie było szans na jego opanowanie. Czyli musiał następnie wiele godzin szaleć bez przeciwdziałania, najpewniej czyniąc z okrętu wypalony wrak. Nawet gdyby akurat Rosjanie mieli pod ręką jakiś duży holownik wyposażony w sprzęt pożarniczy, to lejąc wodę z zewnątrz, nie byłby w stanie opanować pożarów trawiących wnętrze krążownika. Do realnej walki o przetrwanie okrętu musi być na pokładzie dobrze wyszkolona załoga. Po niekontrolowanym po¿arze kadłub może nadal utrzymywać się w wodzie, jednak to nie znaczy, że okręt został uratowany” – pisał dla Gazeta.pl Maciej Kucharczyk.

Ukraiński system przeciwokrętowy Neptun. Próbne odpalenie w 2019 rokuUkraińcy wyciągnęli Neptuny z ukrycia i zapolowali na Moskwę

Moskwa została zbudowana na przełomie lat 70. i 80, “na służbie” była od 1983 roku – wtedy nazywała się jeszcze “Sława”. W 1996 roku zmieniono nazwę krążownika na obecną. Głównym uzbrojeniem statku było 16 wyrzutni rakiet P-1000 Vulkan.

Krążownik Moskwa, to 10 sam rosyjski statek, który żądał poddania się od ukraińskich żołnierzy broniących Wyspy Węży w końcu lutego i którzy usłyszeli od Ukraińców niecenzuralne słowa: “Russkij wojennyj korabl, idi nac**j”.Supply hyperlink

Leave a Reply

Your email address will not be published.