News

Jan-Krzysztof Duda w finale szachowej Ligi Mistrzów! W sobotę drugi dzień zmagań Polaka z Magnusem CarlsenemJan-Krzysztof Duda awansował do finału Charity Cup, turnieju on-line w szachach szybkich, zaliczanego do prestiżowego cyklu Meltwater Champions Chess Tour. Polak, który pierwszy raz w karierze wywalczył awans do finału turnieju szachowej Ligi Mistrzów, mierzy się z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Po piątkowych partiach przegrywa 0,5:2,5.

W półfinale Duda wygrał z Wietnamczykiem Liemem Quang Le 2,5:1,5. Polak zwyciężył w pierwszej partii, a trzy kolejne zakończyły się remisami.

– Bardzo się cieszę, że udało mi się awansować do finału. Myślę, że jest to moje drugie największe osiągnięcie, jeśli chodzi o szachy on-line, zaraz za zdobyciem brązowego medalu w polskiej drużynie na olimpiadzie w 2020 roku – mówi Duda. W finale Polak mierzy się z Carlsenem, który w drugim półfinale pokonał Chińczyka Dinga Lirena 3:1.

– Awans Jana-Krzysztofa Dudy do finału Champions Chess Tour, czyli takiej szachowej Ligi Mistrzów, to na pewno najlepszy wynik osiągnięty przez jakiegokolwiek Polaka w rozgrywkach szachowych. Finałowe starcie będzie trwało dwa dni, więc na pewno warto kibicować. Na pewno jest to bardzo ciekawy prognostyk przed tym, co się będzie działo w drugiej połowie roku, bo ten turniej jest jednym z ostatnich startów Janka przed turniejem pretendentów, w którym ośmiu czołowych zawodników świata będzie grało właśnie o możliwość zagrania z Magnusem Carlsenem w meczu o mistrzostwo świata. To, że w tych rozgrywkach on-line Janek wszystkich potencjalnych rywali wyprzedził, to na pewno jest bardzo dobry znak na przyszłość – mówi Łukasz Turlej, wiceprezydent Światowej Federacji Szachowej (FIDE).

– Granie z aktualnym mistrzem świata nigdy nie jest proste, zwłaszcza, że nie jest to pierwszy raz, kiedy spotykam się z Magnusem Carlsenem. Kilka razy udało mi się wygrać, a najważniejszym osiągnięciem w tych pojedynkach jest zdecydowanie wygrana w półfinale Pucharu Świata. Magnus słynie z tego, że nie odpuszcza zawodnikom, którzy mu zaszli za skórę w przeszłości, więc myślę, że będzie jeszcze większą motywację, niż zazwyczaj, żeby ze mną wygrać. Bardzo się cieszę, że mam możliwość zagrania z mistrzem świata, jednym z najlepszych zawodników w historii dyscypliny – dodaje Duda.Supply hyperlink

Leave a Reply

Your email address will not be published.