News

Biała kiełbasa nie tylko na Wielkanoc! Sprawdź, co kryje się w jej składzie i jak wybrać najlepszą. Spróbuj z chrzanem, musztardą lub ćwikłąGotowana biała kiełbasa to nieodłączny ingredient wielkanocnego posiłku. Najczęściej podawana jest z żurkiem lub barszczem białym, jednak niektórzy lubią ją spożywać z dodatkiem chrzanu, ćwikły i chleba. Ten produkt przygotowuje się głównie z kawałków mięsa wieprzowego, soli i dużej ilości przypraw. Niestety biała kiełbasa produkowana na skalę przemysłową często zawiera duży dodatek konserwantów i wzmacniaczy smaku. Dowiedz się, jak wybrać najlepszą biała kiełbasę na Wielkanoc.

Spis treści

Biała kiełbasa to produkt, który stanowi nieodłączny ingredient tradycyjnego wielkanocnego posiłku. Najczęściej dodawana jest do żurku lub barszczu białego, jednak niektórzy spożywają ją z chrzanem, musztardą, ćwikłą i chlebem.

Ten mięsny wyrób zazwyczaj składa się z kawałków surowego mięsa wieprzowego, głównie łopatki, boczku i podgardla. Kolor kiełbasy zależy przede wszystkim od ilości użytego tłuszczu – im wyższa zawartość tego składnika, tym jej kolor będzie jaśniejszy.

Biała kiełbasa jest produktem tłustym i wysokokalorycznym, ponieważ 100 g stanowi źródło okay. 300 kcal oraz ponad 23 g tłuszczu! Dodatkowo w takiej porcji znajdziemy 14,37 g białka, 0,21 g węglowodanów i niewielkie ilości błonnika pokarmowego (0,1 g).

Niestety porcja 100 g białej kiełbasy, czyli 1 mała sztuka, to źródło okay. 63 mg cholesterolu. Spożywanie tego składnika w nadmiarze może przyczynić się rozwoju miażdżycy, zawału serca, a nawet udaru mózgu! Dzienny ustalony restrict cholesterolu wynosi 300 mg, a w przypadku zaburzeń stężenia cholesterolu, czyli hipercholesterolemii – 200 mg. To oznacza, że zjedzenie 2,5 sztuki białej kiełbasy przewyższy zalecaną dzienną ilość cholesterolu.

Dodatkowo w porcji 100 g białej kiełbasy zawarte jest okay. 482 mg sodu. Wystarczy zjeść jedną małą sztukę, aby prawie w 25 proc. pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek, które ustalono na poziomie 2000 mg.

Co jeszcze znajdziemy w białej kiełbasie? Przede wszystkim są to różne zioła i przyprawy, które nadają jej charakterystyczny aromat i smak. Wśród najpopularniejszych dodatków wymienia się:

  • czosnek,
  • majeranek,
  • gorczyca,
  • pieprz,
  • kminek.

Poza wzbogaceniem smaku, niektóre zioła wspierają trawienie i zmniejszają uczucie ciężkości po spożyciu tłustych potraw. Szczególnie pieprz i majeranek wykazują właściwości rozkurczające oraz nasilają wydzielanie kwasu solnego, a tym samym przyspieszają proces trawienia.

To, czy produkt będzie zdrowy, zależy przede wszystkim od rodzaju użytego mięsa oraz dodatków. Biała kiełbasa jest surowym produktem, dlatego podczas produkcji konieczny jest dodatek środków konserwujących po to, aby zahamować rozwój potencjalnych drobnoustrojów chorobotwórczych.

Najpopularniejszym konserwantem jest sól peklowa, która zapobiega namnażaniu się szkodliwych bakterii, a dzięki temu wydłuża świeżość produktu.

Jeszcze niedawno popularne było dodawanie do białej kiełbasy mieszanki soli kuchennej i azotanu potasu (E252), czyli saletry potasowej. Zbyt długie przechowywanie produktów z dodatkiem tego składniki zwiększa ryzyko przekształcenia się azotanów w szkodliwe nitrozoaminy, które są rakotwórczym związkiem! Dodatkowo częste jedzenie produktów z saletrą może wywołać zawroty głowy, a także silny ból brzucha.

Kiełbasa produkowana na skalę przemysłową będzie także źródłem wzmacniaczy smaku, czyli glutaminianu sodu (E621), substancji nadającej produktowi wyrazisty smak i aromat. Wykazano, że zbyt częste spożywanie żywności z jego dodatkiem może podwyższać ciśnienie tętnicze krwi oraz wywoływać migrenowe bóle głowy.

Czy to oznacza, że biała kiełbasa jest niezdrowa i powinniśmy jej unikać? Nie! Należy przede wszystkim czytać etykietę opakowania i wybierać produkt z jak najmniejszą liczbą dodatków chemicznych.

Kupując kiełbasę należy zwrócić uwagę na jej kolor. Dobrej jakości produkt powinien być lekko różowy z widocznymi oczkami mięsa i tłuszczu. Jeśli jest biały, to oznacza, że do produkcji użyto zbyt dużej ilości tłuszczu.

Świeży produkt powinien być również dość suchy i nie może lepić się do rąk. Jeśli zauważysz, że powierzchnia kiełbasy jest śliska i lepi się, zrezygnuj z kupna, ponieważ może być nieświeża.

Należy również zwrócić uwagę na zapach – dobrej jakości kiełbasa ma delikatnie wyczuwalny aromat mięsa i przypraw. Warto także czytać etykietę opakowania i wybierać kiełbasę, która ma najkrótszy skład. Zazwyczaj taki produkt jest lepszej jakości i zawiera znacznie mniej dodatków chemicznych oraz konserwantów.

Natomiast gotowana kiełbasa powinna być szara, a po przekrojeniu krucha i soczysta. Jeśli jest zbyt zbita, oznacza to, że do produkcji użyto bardzo dużej ilości soli.

Kupując kiełbasę na sztuki masz prawo poprosić sprzedawcę o pokazanie informacji o jej producencie i składzie.

Materiały promocyjne partnera

WideoSupply hyperlink

Leave a Reply

Your email address will not be published.